Jakich formalności wymaga instalacja pompy ciepła?

    Poradnik , Jak oszczędzać?    0 Comments
Jakich formalności wymaga instalacja pompy ciepła?

Zanim zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, należy dopełnić wszelkich formalności z nią związanych. Wszystkie prawa i ustawy dotyczące ekologii, gospodarki wodnej, górnictwa, budownictwa oraz zagospodarowania terenów regulują jakie warunki, w zależności od rodzaju montowanej pompy ciepła, należy spełnić.

Jak daleko od domu może stać pompa ciepła?

Oprócz odpowiedniego miejsca do montażu wewnątrz domu, powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce na zabudowanie jej na zewnątrz. Pompa ciepła powinna znajdować się na minimalnej wysokości 50 cm od ziemi, aby uniknąć styczności z zalegającym śniegiem w sezonie zimowym. Najczęstszą odległością od domu, a dokładnie od jednostki wewnętrznej jest odległość 10-20 m, w zależności od rodzaju pompy. Odległość podana przez producenta powinna zostać zachowana. Uniknie to strat w postaci materiałów użytych do montażu pompy.

Pompy ciepła

Jaka odległość pompy ciepła od granicy działki?

Hałas, jaki może wydawać pompa ciepła, jest również regulowany prawnie. Rozporządzenie Ministra Środowiska mówi o dźwiękach nieprzekraczających 50 dB w dzień oraz 40 dB w nocy, co jest szczególnie ważną wartością, ponieważ nie ma możliwości regulacji dźwięków. W zależności od miejsca oraz ilości ścian wokół hałas wydawany przez urządzenie będzie mniejszy lub większy. Aby określić dokładnie, ile metrów od granicy działki powinna stać pompa, trzeba zwrócić uwagę, czy dźwięk będzie rozchodził się w każdym kierunku, czy będzie ograniczony, z którejś strony. Fala dźwięku rozchodzi się zawsze z taką samą mocą, jeśli jednak ograniczymy ją z którejś strony, to pozostałe strony zyskają większe natężenie dźwięku. W tym celu najlepiej skonsultować ustawienie z instalatorem, który obliczy matematycznie, w którym miejscu postawić pompę, aby żadnemu sąsiadowi ona nie przeszkadzała.

Czy potrzebny jest projekt do pompy ciepła?

Projekt pompy ciepła, mimo że w wielu przypadkach nie jest wymagany, warto przygotować, abyśmy mieli pewność, że osoba lub firma, która będzie go wykonywać, zrobi to tak, jakbyśmy chcieli. Jeśli zamontowanie pompy wymaga wykopów na głębokości poniżej 30 metrów lub gdy wykopy prowadzone są na terenie zabytkowym lub objętym programem ochrony środowiska, to aby uzyskać zgodę na prace ziemne, projekt jest nieodłącznym elementem wniosku o pozwolenie. Wszystkie zawarte w nim kwestie muszą być zgodne z prawem oraz jak najbardziej zgadzać się ze stanem rzeczywistym.

Kiedy trzeba zgłosić pompę ciepła?

Rejestracja pompy ciepła jest obowiązkową czynnością po jej zamontowaniu. Czas na zgłoszenie wynosi 15 dni. Dokładnie tyle czasu mamy na zgłoszenie pompy niehermetycznie pakowanej od momentu jej uruchomienia oraz tyle samo w przypadku pakowanej hermetycznie, jednak tutaj rolę odgrywa dzień jej dostarczenia. Aby zgłosić pompę ciepła, wystarczy zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Operatorów, a następnie założyć naszej pompie Kartę urządzenia.

Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716