Klimatyzacja a koronawirus – kiedy grozi nam infekcja?

    Zdrowie    0 Comments
Klimatyzacja a koronawirus – kiedy grozi nam infekcja?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zaskoczyła wszystkich. Wirus COVID-19 przenoszony jest drogą kropelkową, a zachorować na koronawirusa można niemal natychmiast po zarażeniu. Głównym czynnikiem przenoszącym wirusa jest powietrze wydychane przez nos oraz przez usta, które rozprzestrzenia się w każdym miejscu, w którym przebywamy. Czy klimatyzacja chroni przed zarażeniem koronawirusem? Czy wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne w obliczu pandemii? A może połączenie klimatyzacji i otwierania okien zmniejszy liczbę zachorowań w domy czy pracy i innych miejscach użytku publicznego? Klimatyzacja a koronawirus – czy to bezpieczne połączenie?

Montaż klimatyzacji

Czy koronawirus przenosi się przez klimatyzację?

Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza podczas odbywania kwarantanny powinno się odbywać z zachowaniem dobrej wentylacji. Otwieranie okien oraz regularne wietrzenie pomieszczeń to pierwszy krok do pozbycia się wirusów i bakterii znajdujących się w pomieszczeniach. Podczas przemieszczania się powietrza zmniejszamy ilość bakterii wydobywających się z ust podczas kaszlu lub z nosa podczas kichania, które w stojącym powietrzu mogą się namnażać lub osiadać na płaskich powierzchniach. Wydawałoby się więc, że klimatyzacja  to bardzo dobry sposób na zachowanie wymiany powietrza. Nie zawsze. Istnieją modele klimatyzacji, które nie prowadzą pełnej wymiany, a tylko mieszają powietrze zaciągnięte z zewnątrz z tym wewnątrz, aby zminimalizować zużycie energii. Oznacza to, że wirusy wciąż pozostają w pomieszczeniu, a usunięcie ich w taki sposób nie jest możliwe.

Zamknięte lub półotwarte obiegi powietrza nie są najlepszym rozwiązaniem podczas pandemii koronawirusa. Sprawdzają się jedynie w momencie, kiedy regularnie wietrzymy pomieszczenie świeżym powietrzem z zewnątrz, otwierając okna. Najlepszym rozwiązaniem podczas pandemii koronawirusa są klimatyzacje, które usuwają stare powietrze z pomieszczenia, a do środka wpuszczają nowe, świeże. Zwiększenie wymiany powietrza w budynkach może zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Jeśli nas system ogrzewania lub chłodzenia utrzymywany jest w dobrym stanie oraz regularnie czyszczony, może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia zachorowań na koronawirusa.

Odrębną kwestią jest jednak działanie klimatyzacji na nasz układ oddechowy. Powietrze w pomieszczeniach z klimatyzacją staje się dużo bardziej suche, a podczas długotrwałego oddychania nim, prowadzi do wysuszenia błon śluzowych w naszych drogach oddechowych. Skutkiem tego jest większe narażenie naszego organizmu na przedostanie się do wewnątrz ciała wirusów i bakterii powodujących bakterie i choroby. Nie od dziś wiadomo, że osoby pracujące przy ciągle działającej klimatyzacji są bardziej podatne na choroby i infekcje niż osoby pracujące w pomieszczeniach wentylowanych świeżym powietrzem z zewnątrz. Jedną z metod, która zachowa odpowiednią wilgotność, jest zastosowanie odświeżacza powietrza, który nada odpowiedni poziom wilgotności, zbliżony do tego na zewnątrz. Innym sposobem na nawilżenie błon śluzowych jest odpowiednie nawodnienie organizmu o każdej porze roku.

Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716