Pompa ciepła – koszty instalacji

    Jak oszczędzać?    0 Comments
Pompa ciepła – koszty instalacji

Pandemia mija, ale pojawiają się nowe zagrożenia oraz wyzwania. Bez dwóch zdań można stwierdzić, że aktualnie przychodzi nam się zmierzyć z ciągle pogłębiającym się kryzysem energetycznym, który negatywnie odbije się na kondycji gospodarek krajowych oraz budżetów, jakimi dysponują mniejsze, jak i większe gospodarstwa domowe. Już teraz nie jest dobrze, a niestety najczęściej powtarzające się prognozy na przyszłość również nie napawają optymizmem. To problem globalny, który dotyczy nie tylko Polski, ale też Europy oraz państw rozmieszczonych w wielu innych zakątkach świata.

Sprawdź Pompy Ciepła

Pompa ciepła – ogrzewanie domu, które opłaca się wybrać!

Nikogo nie powinno więc dziwić, że ludzie na wszelkie możliwe sposoby szukają oszczędności. Co robić, aby płacić mniej za utrzymanie domu? Jakie są najlepsze metody na skuteczne obniżenie rachunków za ogrzewanie i prąd? Jak zapewnić wszystkim domownikom komfort termiczny bez nadmiernego przepłacania? To tylko przykładowe pytania, które na głos lub w myślach zadaje sobie wielu z nas. Jedną z opcji, jaka aktualnie cieszy się rosnącą popularnością, jest zamontowanie w budynku instalacji, w której pierwszoplanową rolę odgrywa pompa ciepła charakteryzująca się wieloma zaletami.

Jednak już na wstępie trzeba zauważyć – zakup pompy ciepła,jej montaż oraz późniejsza eksploatacja stanowią przykład wydatku, na który nie każdy może sobie pozwolić. Warto też mieć świadomość, że jest to inwestycja dla cierpliwych, ponieważ na zwrot poniesionych kosztów należy zaczekać kilka, a nawet kilkanaście lat. Jednak ostatecznie i tak dostrzegalna jest wysoka opłacalność opisywanego rozwiązania, o czym chociażby z czystej ciekawości warto przekonać się w praktyce.

Pompa ciepła – ile kosztuje takie nowoczesne urządzenie grzewcze? Lepiej wybrać tańszy, czy droższy model? Jaki budżet należy wygospodarować na skorzystanie z usługi montażu pompy ciepła dla standardowego domu jednorodzinnego? Już teraz poznaj realne koszty ogrzewania z wykorzystaniem tej technologii i zweryfikuj, czy to nowoczesne rozwiązanie jest skrojone na miarę potrzeb Twoich i Twojej rodziny!

Pompy ciepła koszt instalacji

Współcześnie pompy ciepła są popularne jak nigdy wcześniej. Grono ich zwolenników stale się powiększa i wiele wskazuje na to, że wskazany trend utrzyma się także w bliższej oraz dalszej przyszłości. W efekcie ten system grzewczy pojawia się zarówno w nowo wybudowanych, energooszczędnych domach, jak i jest montowany w obiektach istniejących już od pewnego czasu, gdzie zajmuje miejsce starych, stosowanych dotychczas rozwiązań, jednak świetnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym oraz tradycyjnymi grzejnikami. W tym drugim przypadku pompa ciepła jest jednym z elementów termomodernizacji konkretnego obiektu, zaraz obok działań takich jak uszczelnienie (lub wymiana) stolarki okiennej i drzwiowej, czy docieplenie poddasza oraz ścian zewnętrznych, które mają w jak największym stopniu obniżyć straty ciepła.

Należy więc zatrzymać się w tej chwili nad pewną kluczową kwestią – z jakim finalnym wydatkiem trzeba się liczyć, jeśli chce się zastosować to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie? Punkt wyjścia w kontekście tych rozważań stanowi uświadomienie sobie, że analiza ekonomiczna opisywanego przedsięwzięcia powinna uwzględniać nie tylko nakłady inwestycyjne, jakie trzeba ponieść, ale jednocześnie ma brać pod uwagę koszty związane z dalszą, wieloletnią eksploatacją pomp ciepła. Zapraszamy do zapoznania się z przykładową kalkulacją, która pozwoli przynajmniej mniej więcej oszacować, jaką ilość środków finansowych należy wygospodarować na ten cel.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Zacznijmy więc od pierwszego kroku, a więc zaopatrzenia się w to urządzenie grzewcze. Ile kosztuje pompa ciepła? Jaką kwotę pieniędzy trzeba przeznaczyć na jej zakup? Od czego zależy cena? Cennik pomp ciepła jest zróżnicowany. Najmniej kosztują modele o najniższym standardzie, wyposażone jedynie w podstawowe funkcje. W takim przypadku można mówić o wydatku na poziomie około 15 000 złotych. Jak łatwo się domyślić, za sprzęt zaawansowany i najbardziej sprawny, wyróżniający się określonymi cechami na tle innych produktów, płaci się najwięcej. Na najdroższe pompy ciepła należy wydać nawet ponad 70 000 złotych. Każda zainteresowana osoba może więc samodzielnie zadecydować o klasie urządzenia, w jakie chce zainwestować. Cena takiego mechanizmu grzewczego zależy więc między innymi od jego rodzaju (pompa wodna, gruntowa lub powietrzna), szczegółowych parametrów, czy producenta, który je wytwarza.

Pompa ciepła koszt instalacji

Oczywiście zakup urządzenia, jakim jest pompa ciepła, to nie wszystko, ponieważ wymagane jest również poprawne zamontowanie, które zagwarantuje jej wydajne działanie w przyszłości. Nie jest to przykład aktywności, którą przeprowadza się we własnym zakresie. Te działania wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy i dostępu do profesjonalnych narzędzi, dlatego najbardziej rozsądnym wyjściem jest przekazanie tego dość skomplikowanego zadania w ręce ekipy złożonej z doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców, którzy doskonale znają się na swojej pracy.

Ile kosztuje skorzystanie z usługi montażu pompy ciepła? W tym przypadku na cennik również wpływa wiele czynników, wśród których na pierwszy plan wychodzi rodzaj tego urządzenia. Bazując na tym aspekcie, można zauważyć, że zainstalowanie powietrznej pompy ciepła będzie zdecydowanie tańsze niż tej gruntowej. Na koszty mają też wpływ wymagania użytkowników oraz lokalizacja i wielkość budynku, w którym mają być przeprowadzone te prace. Ponadto w cenę wlicza się nie tylko samo wykonanie, ale również wartość zużytych materiałów montażowych. Cennik ekip zajmujących się takimi działaniami zależy także od regionu Polski (zwykle w większych miastach jest nieco drożej). Za zainstalowanie pompy ciepła należy więc zapłacić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – w przypadku domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych w przybliżeniu będzie to 30 000-40 000 złotych.

Koszty ogrzewania pompą ciepła

A jakie są zatem koszty eksploatacyjne? Ile trzeba zapłacić za ogrzewanie pompą ciepła? Tutaj również na kwotę oddziałuje wiele czynników. Jednak uśredniając, można wskazać, że jest to około 2 000 złotych rocznie, czyli niemal o połowę mniej niż w przypadku ogrzewania tradycyjnymi metodami (gazem lub węglem).

Jakie są ostateczne koszty ogrzewania domu pompą ciepła? Udzielając odpowiedzi na to pytanie, należy sięgnąć pamięcią do czasów szkolnych i przypomnieć sobie podstawowe obliczenia matematyczne, ponieważ w celu wyliczenia rozmiaru tego wydatku trzeba dodać do siebie cenę urządzenia, wydatek związany z montażem takiej instalacji oraz wielkość tak zwanych kosztów eksploatacyjnych. Wtedy otrzyma się szacunkowy wynik końcowy.

Pompa ciepła – ile kosztuje? Podsumowanie

Dokonując wyboru konkretnego źródła ciepła, trzeba wygospodarować czas na wszechstronne przeanalizowanie wszystkich „za” i „przeciw” każdej z możliwych opcji. Tylko wtedy wybierze się jednostkę grzewczą idealnie dopasowaną do indywidualnej sytuacji. W wielu przypadkach będzie to właśnie profesjonalna pompa ciepła bazująca na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.

Chcesz zainwestować w pompę ciepła, jednak nie dysponujesz wymaganym budżetem? Twoją uwagę powinny przyciągnąć dostępne dotacje, przeznaczone specjalnie na ten cel. Takie wsparcie finansowe przynajmniej w pewnym stopniu zrekompensuje Ci poniesione koszty. Już teraz zapoznaj się z programami pomocowymi o charakterze ogólnopolskim oraz lokalnym!

Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716