Pompa ciepła – opłacalność inwestycji

    Poradnik , Jak oszczędzać?    0 Comments
Pompa ciepła – opłacalność inwestycji

Coraz więcej osób wybierających system grzewczy, który ma zostać zainstalowany w ich domu, decyduje się postawić na pompę ciepła. Czy wskazany sposób ogrzewania rzeczywiście sprawdza się w praktyce? Po jakim czasie zwracają się koszty, jakie trzeba ponieść w związku z zakupem i montażem takiego nowoczesnego urządzenia? Opłacalność pomp ciepła – już teraz sprawdź najważniejsze informacje na ten temat, aby przekonać się, że inwestycja w tę ekologiczną technologię będzie w dłuższej perspektywie przyjazna zarówno dla Twojego portfela, jak i dla środowiska naturalnego (zwłaszcza, jeśli wystąpi w towarzystwie fotowoltaiki, z którą tworzy zgrany duet). Poznaj główne zalety pomp ciepła, które sprawiają, że to rozwiązanie cieszy się w naszym kraju rosnącą popularnością – zarówno w obiektach energooszczędnych, jak i w tradycyjnych gospodarstwach domowych!

Sprawdź nasze Pompy Ciepła!

Pompa ciepła – czy się opłaca? Po jakim czasie następuje zwrot inwestycji?

Już na samym początku należy podkreślić, że pompa ciepła do domu lub budynku o innym przeznaczeniu to technologia, która ma naprawdę wiele do zaoferowania. Warto przekonać się o tym w praktyce, choć na wstępnym etapie trzeba liczyć się z koniecznością wydania dość dużej kwoty, co na wiele osób działa zniechęcająco. Po ilu latach zwrócą się koszty inwestycji w pompę ciepła? Jak długo trzeba czekać? Trudno udzielić tutaj jednej, konkretnej odpowiedzi, która będzie zgodna z prawdą w każdych okolicznościach. Wszystko przez to, że niezbędne jest uwzględnienie kilku oddziałujących na siebie czynników. Istotne znaczenie ma między innymi wybrany rodzaj pompy ciepła (powietrzna, wodna lub gruntowa), cena zakupionego urządzenia grzewczego, obowiązujące w danym momencie ceny prądu, czy specyfika danego budynku. Z tego względu czas zwrotu kosztów inwestycyjnych dotyczących pomp ciepła mieści się w przedziale od 5 do 15 lat.

Tempo zwrotu takiej inwestycji jest uzależnione również od faktu skorzystania z dostępnych dotacji, jakie są przeznaczane właśnie na ten cel. Jeśli postawi się na taką formę pomocy, przynajmniej częściowy zwrot nastąpi o wiele szybciej, niż początkowo mogło się wydawać. W zależności od typu programu (ogólnopolskiego lub regionalnego), do którego się przystąpi, wysokość dopłat do zakupu i montażu pomp ciepła może być mniejsza lub większa. Po złożeniu wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami oraz w razie spełnienia ustalonych warunków istnieje możliwość otrzymania określonego wsparcia finansowego – zwykle jest to kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tym samym wygospodarowany wkład własny nie obciąży aż tak bardzo domowego budżetu. Czas zwrotu można też skrócić, dbając o odpowiednią optymalizację tego systemu oraz starannie ocieplając budynek, w którym ma docelowo działać pompa ciepła.

Pompa ciepła – czy warto?

Pompa ciepła, czyli rozwiązanie na miarę XXI wieku, jest aktualnie prawdziwym strzałem w dziesiątkę i skuteczną metodą na optymalizację kosztów przeznaczanych na utrzymanie domu. Najważniejsze zalety tych urządzeń to:

  •          wygoda i oszczędność czasu wynikające z bezobsługowego działania,
  •          cicha praca,
  •          bezpieczeństwo użytkowania (nie ma ryzyka wybuchu),
  •          niewielkie rozmiary umożliwiające montaż w dowolnym miejscu,
  •          ekologiczność – brak szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne,
  •          wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii,
  •          długa żywotność (w zależności od sposobu eksploatacji jest to 25-35 lat, a niekiedy nawet jeszcze dłużej),
  •          niezawodność w każdych warunkach (oczywiście przy prawidłowym zamontowaniu),
  •          niska awaryjność przy regularnej konserwacji,
  •          wysoka efektywność i zredukowanie kosztów ogrzewania budynku,
  •          łatwość montażu takiego mechanizmu,
  •          niższe koszty eksploatacji niż w przypadku innych systemów grzewczych.

Czy opłaca się inwestować w pompę ciepła? Podsumowanie

Zaprezentowana powyżej charakterystyka pokazuje, że pompa ciepła do domu to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych, stosowanych dotychczas metod ogrzewania budynków mieszkalnych, czy obiektów użyteczności publicznej. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że w dzisiejszych czasach jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, co przekłada się na wzrost zaufania do tej technologii wśród klientów indywidualnych oraz inwestorów realizujących przedsięwzięcia o szerszym zakresie.

Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się tej zapewniającej komfort termiczny opcji, ze szczególną uwagą podchodząc do licznych atutów typowych dla pomp ciepła, które bez dwóch zdań podkreślają ich opłacalność. Wiele wskazuje na to, że takie nowoczesne oraz ekologiczne urządzenia mogą być trafną odpowiedzią na kryzys energetyczny, z jakim mamy obecnie do czynienia w naszym kraju, jak i w całej Europie, a przy okazji są także dobrym zabezpieczeniem na niepewną przyszłość.

Poznaj pompę ciepła Panasonic T-CAP

Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716