Rekuperacja czy klimatyzacja - w co warto zainwestować?

   0 Comments
Rekuperacja czy klimatyzacja - w co warto zainwestować?

Pojęcia rekuperacji i klimatyzacji bywają często ze sobą mylone. Czy słusznie? Czy to  tożsame nazwy dla jednego rozwiązania odnoszącego się do wentylacji powietrza? A może wręcz przeciwnie? Warto poznać oba te systemy nieco bliżej, aby rozważając tego typu inwestycję do swojego domu, biura, bądź jakiegokolwiek budynku, czy lokalu użyteczności publicznej, wybrać rozwiązanie, które spełni oczekiwania i sprawdzi się w danym, konkretnym przypadku najlepiej.

Czy rekuperacja to to samo co klimatyzacja?

 Zobacz ceny rekuperatorów

Tak naprawdę warto podkreślić, że rekuperacja oraz klimatyzacja nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego poza faktem, że oba systemy odnoszą się do poprawy jakości powietrza. Posiadanie w budynku klimatyzacji nie wyklucza montaż rekuperatorów i odwrotnie. Obie instalacje mogą działać sprawnie niezależnie od siebie, choć istnieje także możliwość połączenia ich w jedno i otrzymania dzięki temu rozwiązania niejako 2w1.

Co łączy, a co dzieli rekuperację i klimatyzację?

 

Sprawdźmy zatem, czym dokładnie są oba te zjawiska – rekuperacji oraz klimatyzacji, aby móc podjąć decyzję, co w naszym konkretnym przypadku okaże się być trafniejszą inwestycją.

 

Klimatyzacja to termin dla większości z nas zdecydowanie bliższy i bardziej przystępny, ponieważ od wielu lat spotykamy się z nią niemal na co dzień – w biurach, galeriach, lokalach użytkowych, a obecnie coraz częściej także we własnych mieszkaniach i domach. Jak pewnie wiemy, głównym zadaniem klimatyzatorów jest ochładzanie powietrza, z czego chętnie korzystamy szczególnie upalnym latem. Ich działanie opiera się na skraplaniu i odparowywaniu czynnika chłodzącego, co obniża temperaturę powietrza, które następnie transportowane jest w danym pomieszczeniu za pomocą specjalnych wiatraków. Oczywiście współczesne systemy klimatyzacji są niezwykle nowoczesne, innowacyjne i posiadają także różne ciekawe i przydatne dodatkowe funkcje, typu możliwość ręcznej regulacji pożądanej temperatury i siły nawiewu, czy ustawianie cichego trybu, tak aby działająca klimatyzacja była niesłyszalna nawet w nocy.

 

W odróżnieniu od klimatyzacji, system rekuperacji powietrza pełni całkowicie inną rolę. Jest to bowiem innowacyjny, mechaniczny sposób wentylacji, którego głównym zadaniem jest nie tyle ochładzanie powietrza, co odzyskiwanie ciepła, a co za tym idzie znaczna oszczędność na rachunkach w zakresie ogrzewania domu, czy innego lokalu. Zużyte powietrze dzięki specjalnym rekuperatorom wymieniane jest na świeże i czyste, a część ciepła zostaje dzięki nim zmagazynowana. Również i tutaj możemy liczyć na dodatkowe „profity”. Taki sposób cyrkulacji powietrza gwarantuje korzystny i pozytywny mikroklimat, dostęp do zdrowego i przyjemnego do oddychania powietrza. Stały jego przepływ eliminuje konieczność częstego otwierania okien, co może być kłopotliwe podczas smogu, czy fali upałów. To także ochrona przed wilgocią, duchotą i przeciągami, a dzięki specjalnym filtrom, możliwość oczyszczania powietrza z kurzu i drobnoustrojów.

 

Wiele nowoczesnych rekuperatorów posiada także dodatkową funkcję ochładzania powietrza. Na tym jednak podobieństwa do klimatyzacji się kończą. Klimatyzacja nie służy bowiem wymianie powietrza, a jedynie chłodzeniu go w cyklu zamkniętym. Co zatem lepiej wybrać? Wszystko zależy od naszych preferencji oraz możliwości finansowych, bowiem rekuperacja to zdecydowanie bardziej kosztowne, ale też równocześnie w dalszej perspektywie bardziej zyskowne rozwiązanie.

Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716