Jak działa rekuperacja?

    Poradnik    0 Comments
Jak działa rekuperacja?

Czym tak właściwie jest zjawisko rekuperacji powietrza? Czy to inwestycja godna polecenia, którą powinien rozważyć każdy przyszły inwestor, właściciel własnego domu bądź innego rodzaju lokalu, albo budynku? Na czym opiera się działanie nowoczesnych rekuperatorów oraz jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Co to jest rekuperacja?

Pod pojęciem rekuperacji kryje się nowoczesny i alternatywny sposób wentylacji powietrza w stosunku do systemów znanych i stosowanych od lat. Mowa tutaj o innowacyjnej metodzie mechanicznego odzyskiwania ciepła. Jest to możliwe dzięki sprawnej i skutecznej wymianie zużytego powietrza na czyste. Jak można się łatwo domyślić, taki sposób wentylacji jest znacznie bardziej wydajny, korzystny i opłacalny finansowo niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna. W praktyce zyskujemy bowiem bardzo wiele – zarówno przyjemne i świeże powietrze, jak i znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie jesienią i zimą.

Poznaj nasze ceny rekuperatorów

Dla kogo takie działanie będzie się opłacać?

Wiele osób zastanawia się, czy inwestowanie w nowoczesne systemu rekuperacji powietrza to dobra decyzja. Błędem jest stwierdzenie, że to strzał w dziesiątkę wyłącznie dla dużych, wielometrażowych inwestycji. Nawet decydując się na niewielki dom, chociażby w zabudowie szeregowej, zdecydowanie warto rozważyć takie rozwiązanie. Mowa tutaj zarówno o inwestorach i deweloperach, jak i o właścicielach prywatnych. Każdy, komu marzy się naprawdę ekologiczny dom, z całą pewnością doceni ogromne zalety mechanicznej wentylacji powietrza. Choć początkowo trzeba liczyć się z poniesieniem odpowiednich kosztów, warto wiedzieć, że można otrzymać atrakcyjne dofinansowania, a cała inwestycja zwróci się w przeciągu kilku lat, generując już wyłącznie zyski.

 

Jakie zalety i wady kryją w sobie systemy rekuperacji powietrza?

Znaczna oszczędność na ogrzewaniu to nie jedyna jasna strona montażu rekuperatorów powietrza. Dzięki nim w naszym domu będzie zawsze świeże, zdrowsze powietrze, którym miło i przyjemnie się oddycha. Bez konieczności otwierania okien (co bywa problematyczne podczas upałów, czy zanieczyszczeń typu smog), przez cały rok możemy uniknąć nieprzyjemnej duchoty i przykrych zapachów, a także wilgoci. Warto wiedzieć także, że dzięki specjalnym filtrom w rekuperatorach, powietrze jest równocześnie oczyszczane z kurzu, pyłu, drobnoustrojów i alergenów. To szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego, astmę, alergie i uczulenia. Dodatkową ciekawą funkcją, jaką posiadają nowoczesne rekuperatory, jest także możliwość ochładzania powietrza.

 

A czy rekuperacja posiada jakieś wady? Oprócz konieczności zainwestowania znacznej sumy w momencie samej instalacji, o rekuperatory trzeba także odpowiednio dbać – wymieniać regularnie filtry oraz korzystać z usług serwisowania i przeglądu. Biorąc jednak pod uwagę ogrom zalet, jakie bezsprzecznie niesie za sobą takie rozwiązanie, nie są to z całą pewnością minusy, które mogłyby zniechęcić do podjęcia się takiego przedsięwzięcia.

Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716