Jak działają pompy ciepła?

    Poradnik    0 Comments
Jak działają pompy ciepła?

Jednym z aspektów, na jaki obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę przy budowie domu, jest wybór ogrzewania. Musi ono gwarantować optymalną temperaturę wewnątrz obiektu mieszkalnego, jednocześnie powinno być proste w obsłudze. Alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych są pompy ciepła. To rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Już teraz przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na taką inwestycję.

Co to jest pompa ciepła?

Przejdź do kategorii POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym zasilanym energią elektryczną, które korzysta z zasobów naturalnych, czyli odnawialnych źródeł energii. Z wyglądu przypominają one skrzynki pokaźnym rozmiarów. Historia tego sprzętu sięga początków XIX wieku, przez lata ta technologia była unowocześniana, dzięki czemu teraz można korzystać z maszyn charakteryzujących się imponującą efektywnością oraz wydajnością. Wyróżnia się różne rodzaje pomp ciepła – najbardziej znane są gruntowe, wodne i powietrzne (to klasyfikacja oparta na tzw. „dolnym źródle ciepła”), można więc wybrać dogodny wariant.

Bardzo często działanie tego urządzenia jest kojarzone z pracą lodówki. Jednak, gdy chłodziarka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, pompa ciepła odbiera z zewnątrz energię, a potem przekształca ją w ciepło użytkowe i dostarcza do wnętrza budynku. Wskazany proces przebiega więc wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i jest możliwy dzięki przemianom termodynamicznym odbywającym się w zamkniętym obiegu.

Pompa ciepła – jak działa takie urządzenie?

Proces działania pomp ciepła składa się z kilku następujących po sobie etapów. Punkt wyjścia stanowi pobranie ciepła z otoczenia przez czynnik roboczy. Następnie ciepło zostaje przekazane do parownika, w efekcie paruje i przechodzi do sprężarki, gdzie za sprawą podwyższonego ciśnienia temperatura pary wzrasta. W kolejnym kroku nagromadzone ciepło zostaje oddane do skraplacza i zostaje wykorzystane w tak zwanym górnym źródle ciepła. Gorący czynnik chłodniczy w skroplonej postaci wraca do obiegu, przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie w wyniku spadającego ciśnienia obniża się jego temperatura. Następnie opisany cykl rozpoczyna się ponownie.

Zasada działania pomp ciepła – podsumowanie

Jakie zalety mają pompy ciepła? Istotne znaczenie ma przede wszystkim to, że pracują niezwykle cicho, podnoszą wartość finansową budynku, w którym się je zainstaluje, są bezpieczne, niezawodne, ekologiczne (nie zanieczyszczają środowiska naturalnego) oraz wygodne w użytkowaniu (odpowiednio dobrane są niemal całkowicie bezobsługowe). Na ich korzyść przemawia także ich długa żywotność, niskie koszty eksploatacyjne oraz nieskomplikowany montaż (istnieje możliwość ulokowania tego urządzenia w dowolnym pomieszczeniu, ponieważ zajmują niewiele miejsca). Warto pamiętać, że pompy ciepła świetnie sprawdzają się w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, a tym samym generują jeszcze większe oszczędności. Oczywiście zakup pompy ciepła wiąże się z koniecznością poniesienia jednorazowo dość dużego wydatku, jednak w ciągu kilku lat poniesione koszty się zwracają.

Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716