Jak działa klimatyzacja w domu

    Poradnik    0 Comments
Jak działa klimatyzacja w domu

Upały w Polsce są coraz częstszym zjawiskiem. Z tego właśnie powodu Polacy montują u siebie w domach klimatyzację. Jest ona rewelacyjnym rozwiązaniem na lato, ale również i zimę. Co więcej, przynosi ona wiele korzyści w różnych pomieszczeniach. Zapoznaj się zatem ze schematem działania klimatyzacji, budową, a także innymi właściwościami, które przygotowaliśmy w poniższym artykule.

Jak działa klimatyzacja domowa

Przede wszystkim wiedz, że zasada działania klimatyzacji w domu polega na pobieraniu energii w jednym miejscu oraz oddawaniu w drugim. Reakcja ta zachodzi za pomocą sprężarki. Sprężając pobrany gaz, przekazuje go do skraplacza, w którym czynnik chłodniczy ulega kondensacji. Kolejnym etapem jest przepływ stanu ciekłego do zbiornika, a następnie do elementu rozprężonego. Poprzez rozprężenie mieszaniny dopływa do parownika, w którym powstaje para sucha. Co więcej, powietrze przelatując przez parownik, oddaje ciepło i wydostaje się z klimatyzacji jako chłodniejsze. Wszystkie wspierane jest przez wentylatory. W taki sposób uruchamiając klimatyzator, możemy obniżyć temperaturę w domu.

Budowa klimatyzacji

Budowa klimatyzacji domowej składa się z takich elementów jak sprężarka, parownik, skraplacz, wentylatory oraz czynnik chłodzący do klimatyzacji. Ten ostatni najczęściej wybierany jest jako R22 lub R32.

Funkcje klimatyzacji w domu

Klimatyzacja w domu może spełniać różne funkcje. Przede wszystkim odpowiada za:

 • chłodzenie pomieszczeń,
 • ogrzewanie pokoju,
 • wentylację,
 • oczyszczanie, czyli filtrowanie powietrza w danym pomieszczeniu,
 • osuszanie, dzięki czemu w pokoju zostaje zachowana odpowiednia wilgotność, która nie sprzyja rozwijaniu się bakterii,
 • jonizowanie, które jest dodatkowym elementem; nie każdy klimatyzator ma tę funkcję.

Udogodnienia dla domownika

Działanie klimatyzacji w domu może być różnorodne. W zależności od wybranego modelu oraz producenta sprzęt może być wzbogacony o dodatkowe udogodnienia dla domownika tj. np.:

 • możliwość ustawienia trybu pracy klimatyzacji,
 • generowanie mniejszego hałasu poprzez tryb cichy,
 • możliwość ustawienia kierunku nawiewu,
 • dostosowanie siły nawiewu do indywidualnych preferencji,
 • sterowanie klimatyzatora za pomocą funkcji Wi-Fi lub pilota,
 • możliwość zaprogramowania czasu włączania i wyłączania podczas nieobecności w domu.

Alternatywne chłodzenie pomieszczeń domowych

Często ludzie, zanim zdecydują się na montaż klimatyzacji w domu, testują klimatyzator przenośny. Zasada działania klimatyzacji w domu jest taka sama jak wspomniane urządzenie. Różni się nieco budową. Klimatyzatory przenośne mogą odprowadzać powietrze na dwa sposoby: poprzez rurę, która musi być umieszczona za oknem lub sprzęt monoblokowy, które są bardzo głośne. Budowa klimatyzacji domowej jest zdecydowanie lepiej zaprojektowana i cichsza. Wybierając alternatywne rozwiązanie, należy pamiętać, że nie będzie ono odzwierciedleniem profesjonalnej klimatyzacji w domu.

Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716