Rekuperacja powietrza - na czym polega?

    Poradnik    0 Comments
Rekuperacja powietrza - na czym polega?

Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne systemy rekuperacji powietrza w swoich domach jednorodzinnych, budynkach firmowych, czy też lokalach użyteczności publicznej. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście niesie za sobą całe morze korzyści i warto się nim zainteresować? Czy to faktycznie tak duża oszczędność finansowa w dalszej perspektywie? Sprawdźmy! 

Na czym polega rekuperacja?

 

Czym tak właściwie jest rekuperacja powietrza? Rekuperacja to bardziej zaawansowany technologicznie system wentylacja powietrza niż w przypadku tradycyjnych, dotychczas najczęściej wykorzystywanych metod, czyli tzw. wentylacji naturalnej, inaczej nazywanej grawitacyjną. W przypadku rekuperacji jest to proces, który odbywa się mechanicznie i pozwala odzyskać znaczną ilość ciepła, a tym samym obniżyć koszty utrzymania domu w kwestii jego ogrzewania zwłaszcza zimą.

Czy rekuperacja rzeczywiście się opłaca?

 

Co sprawia, że rekuperacja staje się coraz częściej wybieranym, innowacyjnym rozwiązaniem, nad którym zastanawia się większość osób planujących budowę swojego własnego, wymarzonego domu, bądź innego budynku, czy nieruchomości? Oprócz wspomnianej oszczędności, rekuperator umożliwia bowiem znaczącą poprawę jakości powietrza. Ponieważ jego działanie opiera się na wymianie zużytego powietrza na świeże i czyste, pozwala to stworzyć środowisko o wiele zdrowsze i przyjemniejsze dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dom znacznie wolniej się wychładza, a wilgoć jest na bieżąco usuwa i eliminowana, dzięki czemu nie ma mowy o powstawaniu pleśni oraz grzybów, z czym boryka się niestety wciąż wielu mieszkańców domów oraz mieszkań. Dzięki wbudowanym filtrom powietrze jest nie tylko ogrzewane, ale również oczyszczane z toksyn, alergenów i drobnoustrojów, co może stanowić znaczącą ulgę na przykład dla osób borykających się z alergiami na kurz i roztocza. Z mniej oczywistych zalet rekuperacji warto wymienić chociażby ochronę przed hałasem oraz wlatywaniem uciążliwych owadów, ponieważ nie musimy tak często wietrzyć domowych pomieszczeń. Niweluje także ryzyko powstawania przeciągów. Powietrze jest zawsze czyste, rześkie i przyjemne do oddychania, bez zaduchu, gorąca i wilgoci. Rekuperator zimą daje także przyjemne uczucie ciepła, natomiast podczas upałów może dodatkowo chłodzić – nowoczesne tego typu sprzęty często posiadają taką dodatkową, przydatną funkcję.

Czy to droga inwestycja?

 

Ceny nowoczesnych, dobrej jakości rekuperatorów będą wahać się od kilku, do kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to bardzo zyskowna inwestycja, która zwróci się w przeciągu kilku najbliższych lat, a następnie będzie generować tylko i wyłącznie zyski i spore oszczędności. Warto rozważyć ją zatem już na etapie budowy domu oraz powierzyć profesjonalistom – nie polecamy montażu rekuperatorów na własną rękę. Znalezienie odpowiedniego miejsca, sam montaż oraz regulacja rekuperatora to zadanie, które najlepiej powierzyć fachowcom, aby mieć 100% pewność, że wszystko działa dokładnie tak, jak należy.

Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716