Pompa ciepła a klimatyzacja

    Poradnik    0 Comments
Pompa ciepła a klimatyzacja

Czym różni się montaż pompy ciepła kontra klimatyzacji? Jakie zalety niosą za sobą oba te rozwiązania i na które z nich lepiej się zdecydować, szukając konkretnych korzyści? Sprawdźmy, jakie są między obiema tymi inwestycjami podstawowe różnice, aby przekonać się, która z opcji w naszym przypadku okaże się lepsza i bardziej trafiona w oparciu o w nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Czy opłaca się ogrzewać klimatyzacją?

Warto na początku podkreślić, że klimatyzacja może pełnić wiele różnych funkcji i służyć nie tylko do ochłodzenia powietrza i temperatury w danym pomieszczeniu, zwłaszcza upalnym latem, ale może być wykorzystywana również do ogrzewania zimą! Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy tego typu przedsięwzięcie jest w ogóle opłacalne pod względem finansowym? Oczywiście ogrzewanie powietrza za pomocą klimatyzatorów wiąże się ze wzmożonym zużyciem prądu. Warto jednak podkreślić, że nowoczesne sprzęty tego typu są często energooszczędne. To świetny sposób przede wszystkim na dodatkowe, okazjonalne dogrzewanie pomieszczeń, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Generuje to bowiem znacznie niższe koszty niż przykładowo farelki, grzejniki elektryczne, czy inne tego typu urządzenia.

 Poznaj naszą ofertę klimatyzacji do mieszkania we Wrocławiu!

Czy pompa ciepła może zastąpić klimatyzację?

Pompy ciepła to wielofunkcyjne, uniwersalne urządzenia grzewcze, które pobierając energię z otoczenia zewnętrznego (gruntu, powietrza), tworzą zamknięty obieg i wykorzystują nagromadzone w ten sposób ciepło do ogrzania danego budynku, czy pomieszczeniu, a ponadto także do podgrzewania wody. Mechanizm ich działa jest prosty, a jednocześnie niezwykle skuteczny, dlatego pompy chętnie wybierane są zarówno przez osoby prywatne, jak i przez inwestorów i deweloperów, szukających nowoczesnych metod pozyskiwania energii i oszczędzania na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Warto podkreślić, że pompa również jest w stanie ochłodzić temperaturę powietrza, dając upragniony chłód upalnym latem. Tak naprawdę może więc być traktowana jako alternatywa dla klimatyzacji. Pompy są przy okazji o wiele bardziej nowoczesne i ekologiczne. Oczywiście montaż pompy ciepła będzie jednak kilkukrotnie droższy niż montaż klimatyzacji, dlatego należy dobrze przemyśleć i dopasować wybór instalacji do swoich możliwości finansowych oraz potrzeb.     

Ile prądu zużywa klimatyzacja podczas grzania?

Czy opłaca się ogrzewać powietrze klimatyzatorem biorąc pod uwagę poziom zużywanego w ten sposób prądu oraz jego koszt? Wiele zależy tutaj oczywiście od mocy i indywidualnych parametrów danego urządzenia. Konkretne, szacunkowe koszty można obliczyć, mnożąc ilość prądu jaką zużywa klimatyzator w trybie grzania, razy ilość godzin pracy urządzenia. Moc grzewcza na ogół będzie nieco wyższa niż moc chłodząca. Wartości te powinny być podane i wyszczególnione przez producenta danego sprzętu. Jeżeli planujemy wykorzystywać klimatyzator również w roli urządzenia grzewczego zimą, najlepiej zdecydować się na model nowoczesny i jak najbardziej energooszczędny, który pozwoli nam na obniżenie tego typu kosztów i znaczną oszczędność finansową.   


Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716