Jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji?

    Poradnik    0 Comments
Jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji?

Jednym z częstszych pytań w odniesieniu do klimatyzacji, czy to tej biurowej, czy domowej, bywają skropliny, a konkretnie sposób ich poprawnego odprowadzania na zewnątrz. Skropliny to ciecz powstała ze skraplania gazu. Takie kropelki wody, zwłaszcza jeżeli występują w dużej ilości, muszą być w odpowiedni sposób na bieżąco usuwane, aby nie narażać danego pomieszczenia na rozwój wilgoci, pleśni oraz grzybów.

Dlaczego klimatyzacja się skrapla?

Skropliny, czyli kropelki wody powstające w klimatyzatorach (a konkretnie w wymienniku ciepła) to zjawisko fizyczne, zupełnie naturale i normalne, które nie powinno nas w żaden sposób niepokoić ani nie świadczy o wadliwym bądź źle funkcjonującym urządzeniu, ani o niepoprawnym poprowadzeniu całej instalacji. Klimatyzacja skrapla się na skutek różnicy temperatur – jest to proces, który można porównać do porannej rosy na trawie bądź parowania lustra po gorącej kąpieli.

 

Ile skroplin wytwarza klimatyzacja?

Ilość wytwarzanych skroplin zależy przede wszystkim od temperatury panującej na zewnątrz oraz poziomie wilgoci, a co za tym idzie sile oraz mocy, na jaką ustawimy swój klimatyzator. Upalnym latem urządzenie będzie wytwarzało ich zdecydowanie najwięcej. Nie jest to jednak powód do obaw – należy jedynie zadbać o to, aby pamiętać o ich poprawnym oraz regularnym odprowadzaniu i usuwaniu. Tylko jak to zrobić?

 

Jak pozbyć się skroplin z klimatyzacji?

Woda ze skroplin gromadzi się w niewielkim zbiorniczku, bądź na małej tacce, znajdującej się pod wymiennikiem ciepła. Zbiornik ten powinien zostać on podpięty do odpływu, którym nagromadzona woda będzie odprowadzana na zewnątrz. Najczęściej stosowana, a także polecana metoda, to odprowadzanie skroplin bezpośrednio do kanalizacji oraz zamontowanie dodatkowo specjalnego syfonu, zapobiegającego przenikaniu przykrego zapachu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy się już o nic martwić, a cała instalacja staje się praktycznie bezobsługowa. Druga opcja, to odprowadzenie skroplin również do specjalnego zbiornika, ale zlokalizowanego na zewnątrz danego budynku (na przykład domu albo firmy). W tym przypadku musimy jednak pamiętać o regularnym opróżnianiu go kiedy się napełni, co szczególnie w letnich, gorących miesiącach, kiedy nasza klimatyzacja działa często na najwyższych obrotach, może być nieco męczące i czasochłonne. To mniej rekomendowana metoda, choć zdecydowanie tańsza. Warto wiedzieć również o możliwości zainstalowania tak zwanej pompki do skroplin, co w wielu przypadkach może okazać się świetną alternatywą.

 

Czy skropliny z klimatyzacji są szkodliwe?

Jeżeli zadbamy o odpowiedni sposób odprowadzania skroplin, nie mamy żadnego powodu, aby obawiać się o jakiekolwiek negatywne skutki dla naszego zdrowia. W końcu to tylko woda, nie zawiera ona w sobie dodatkowo żadnych szkodliwych substancji, czy środków chemicznych. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, kiedy skropliny zbierają się na podłodze, czy ścianach danego budynku – może to bowiem prowadzić do powstawania wilgoci, pleśni oraz grzybów, a także stwarzać ryzyko poślizgnięcia się i upadku, co  może być niebezpieczne, szczególnie jeżeli w domu przebywają dzieci lub osoby starsze.

Montaż klimatyzacji Wrocław

Informacje ogólne

biuro@czystyklimat.pl

Czysty klimat

ul. Kwidzyńska 29

51-415 Wrocław

NIP: 8981444857

pon-pt: 8:00 - 21:00

sb: 9:00 - 15:00


Rachunek firmy:

ING Bank Śląski

51 1050 1575 1000 0097 0096 2716